Zde jsme pro vás připravili odpovědi na nejčastěji kladené otázky našich zákazníků. Nenašli jste odpověď na Vaší otázku? Napište nám rádi Vám odpovíme.
Časté dotazy
Cenové kalkulace roubenek vytváříme na míru pro každého klienta zvlášť v závislosti na jeho individuálních požadavcích.
Každá roubenka je originál, proto jsou ceny za stavbu roubenky individuální. Odvíjí se od použitých technologií, otvorových výplní (okna, dveře), střešní krytiny atd. Prohlédněte si typovou stavbu.
Na ochranu dřeva proti škůdcům používáme Lignofix nebo Bochemit.
K ošetření povrchu dřeva používáme nátěry OSMO.
Při dodržení doporučené péče o dřevo a celou stavbu vám může roubenka sloužit až stovky let. Pro zajištění co nejdelší životnosti provádíme opatření již při tvorbě projektu.
Dřevo je materiál, který má na lidskou mysl blahodárné účinky. Díky své barvě, struktuře a vůni v nás vyvolává pocity spokojenosti. Jeho povrchová teplota je oproti jiným masivním materiálům, jako je kámen, zdivo nebo beton, vysoká a v zimě tak stačí pro pocit tepelné pohody vytápět na 20 °C.
V zimě udrží lépe teplo a v létě se tak rychle nevyhřeje. Její akumulace je ale na druhou stranu menší, než akumulace zděné nebo betonové stěny. Roubenky se proto hodí pro nízkoteplotní zdroje vytápění, které nemají takový výkon – při vytápění prochladlého interiéru nemusíme nejdříve naakumulovat teplo do stěn, rovnou ohříváme vzduch.
Důležitá je těsnost všech tesařských spojů a podélné vodorovné drážky na styku trámů ve stěně. K největším tepelným ztrátám dochází právě tzv. "tepelnými mosty", tj. místy, která mají oproti ostatním částem domu výrazně nižší tepelně-izolační schopnosti. Roubené stěny smrkového dřeva tloušťky 30 cm se blíží nízkoenergetickým parametrům: součinitel prostupu tepla je 0,26 W/m2.K!
Sesychání a sedání je proces, při kterém postupně dochází k zmenšení výšky stěny, u roubené stavby jde o 5% výšky neboli 5 cm na 1 m výšky. K největšímu sedání dochází během prvních 2 let od zatížení stavby střechou, následujících 3-5 let může stavba dále pracovat. Kvůli vysychání dřeva a sedání stavby je nezbytné dodržet technologickou přestávku, která se obvykle pohybuje v rozmezí půl až jednoho roku od postavení na místě stavby.