Tepelně-izolační vlastnosti

Dřevo je materiál, který má na lidskou mysl blahodárné účinky. Díky své barvě, struktuře a vůni v nás vyvolává pocity spokojenosti. Jeho povrchová teplota je oproti jiným masivním materiálům, jako je kámen, zdivo nebo beton, vysoká a v zimě tak stačí pro pocit tepelné pohody vytápět na 20 °C.

V zimě udrží lépe teplo a v létě se tak rychle nevyhřeje. Její akumulace je ale na druhou stranu menší, než akumulace zděné nebo betonové stěny.  Roubenky se proto hodí pro nízkoteplotní zdroje vytápění, které nemají takový výkon – při vytápění prochladlého interiéru nemusíme nejdříve naakumulovat teplo do stěn, rovnou ohříváme vzduch.

Důležitá je těsnost všech tesařských spojů a podélné vodorovné drážky na styku trámů ve stěně. K největším tepelným ztrátám dochází právě tzv. "tepelnými mosty", tj. místy, která mají oproti ostatním částem domu výrazně nižší tepelně-izolační schopnosti. Roubené stěny smrkového dřeva tloušťky 30 cm se blíží nízkoenergetickým parametrům: součinitel prostupu tepla je 0,26 W/m2.K!